Vaclav Lohnisky movies and biography.

Vaclav Lohnisky

-
[ Votes: ]
46

Age 5 November 1920

Birthday 5 November 1920 1920-11-05

Place of Birth Holice

Career:
Actor Director Writer
Genres:
Drama Comedy Crime
Your rating:
Share:
All Vaclav Lohnisky movies list with pictures. Biography and interesting facts from personal life. Celebrity fans will be attracted by latest photoshoot or rare Vaclav Lohnisky photos: childhood and now. High quality pictures can be used as HD wallpapers. Vaclav Lohnisky has worked as actor, director, writer and has been in 46 films, animated movies and TV series in his filmography. Rate the celebrity and leave a review!

Vaclav Lohnisky - BIOGRAPHY

Narodil se v roce 1920 v Holicích u Pardubic. V roce 1946 absolvoval pražskou konzervatoř. Chtěl být režisérem, na což se ze začátku připravoval hereckou prací v avantgardním divadle Větrník (1944-1946) a v divadle Mladých pionýrů (1946-1948). Poté již začal pracovat jako režisér v Ostravě a Plzni. Režíroval i opery Bedřicha Smetany. Od roku 1956 až do své smrti v roce 1980 pracoval jako šéfrežisér divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) v Praze-Libni. V roce 1958 se stal ředitelem divadla. Hry, které režíroval měly vysokou uměleckou kvalitu.  Spolu s Jaroslavem Dudkem usiloval o žánrovou i tématickou pestrost repertoáru. Za jehov vedení se divadlo orientovalo na veselohry (na scéně divadla působil i dramatik J. Dietl). Nejznámější inscenace her, které režíroval byly: Pohled z mostu, Aristokraté, muzikál Jesse B. Semple se žení s písničkami J. Suchého a J. Šlitra, Tři mušketýři, Kdopak by se Kafky bál ad. V roce 1959 pohostinsky režíroval první hru divadla Semafor Člověk z půdy. Koncem šedesátých let vytvořil slavnou inscenaci Sofoklovy tragédie Oidipús vladař. Celkem řežířoval 105 divadelních her. Působil také jako herec ve filmu. Poprvé si zahrál v roce 1949 ve snímku I andělé ztrácejí trpělivost. Ač jeho jméno většině lidí nic neříká, každý si vybaví jeho obličej v souvislosti se známými postavami z filmů, komedií či pohádek. K nejznámějším patří postava Smrťáka z pohádky Dařbuján a Pandrhola, doktora Chocholouška z komedie Jáchyme hoď ho do stroje!, Hujera z komedie Marečku podejte mi pero!, dále pak postava mnicha z filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice. Dále hrál ve filmech Vyšší princip, Všichni dobří rodáci, Holka na zabití, Dým bramborové natě, Krakonoš a Lyžníci ad.  I když až na jedinou vyjímku (zahrál si hlavní charakterní roli ve slovenském filmu 322, postavu muže který se ocitá v nemocnici s podezřením na vážnou chorobu a přehodnocuje svůj dosavadní život, v tomto psychologickém dramatu předvedl Lohniský své herecké umění), hrál menší role, přesto se svým hereckým projevem dokázal nesmazatelně vrýt do paměti diváků.  Byl vysoký, pohublý, měl vysoké čelo, pronikavý pohled. Byl obdařen démonickým úsměvem, byl mistrem mimiky, gest, výborně hrál úskočné, podlézavé postavy, stejně tak ale dokázal do svých postav vnést humor. Hrál ve 129 filmech.  Jeho manželkou byla Zora Jiráková, též herečka. Jejich dcera Michaela Lohniská je také herečkou a v současné době působí v libereckém divadle F. X. Šaldy, kde je i ředitelkou. Václav Lohniský byl velmi zapálen do své práce. I po třech infarktech neustále hrál ve filmech a režíroval hry. Bohužel se mu to stalo osudným. Zemřel v roce 1980 při natáčení filmu Krakonoš a Lyžníci, když vystoupal na vysoký kopec, odkud měl na lyžích sjet dolů dostal již čtvrtý infarkt a jeho srdce selhalo. Zemřel v 59 letech.

Vaclav Lohnisky - FILMOGRAPHY:

Genre:
all
 • All
 • comedy
 • family
 • drama
 • biography
 • crime
 • detective
 • fantasy
 • thriller
 • music
 • adventure
 • short
 • romance
 • military

All Vaclav Lohnisky films: from early to the latest. Recent Vaclav Lohnisky HD pictures and biography.

46 movies, animated films and TV series, famous actor, director, writer – and all this is Vaclav Lohnisky. Bio and details of life are always a subject of interest by celebrity fans. Even if you do not take one of them, then, at least, pay attention to the interesting facts: about children, family, relationships and childhood.
In Vaclav Lohnisky filmography you will find all top and recent movies, TV series and cartoons: from the very first film to the upcoming ones. Filters by name, release date, genres and IMDB rating will help you to quickly find all Vaclav Lohnisky roles: from the very young movie to the last one. It easy to notice that the filmography is mainly dominated by films in the genre Drama,Comedy,Crime. Czech Republic where is Vaclav Lohnisky from also affected his work. Among best films Marecku, podejte mi pero!, Dvere, Darbujan a Pandrhola and here you can find out what is the next Vaclav Lohnisky movie.
Also on this page is gathered huge photo gallery with lots of the best Vaclav Lohnisky images in high quality which you can easily use as beautiful wallpapers for desktop of mobile Android, iPhone or PC. We add not only professional photoshoots but also private Vaclav Lohnisky family photos with his parents, kids and wife. If you want to see how Vaclav Lohnisky looked like as a kid or as a teenager or want to find Vaclav Lohnisky naked pictures, you can be sure that you will get them in our gallery. By the way the latest images may help you to know how he looks in real life, if he is dating or even where is Vaclav Lohnisky now. As soon as new Vaclav Lohnisky images appear in high quality we add them immediately into our collection.

Scroll up