Matej Hadek movies and biography.

Matej Hadek

-
[ Votes: ]
15

Age 29 November 1975 — 43 years

Birthday 29 November 1975 1975-11-29

Career:
Actor
Genres:
Drama Comedy Family
Your rating:
Share:
All Matej Hadek movies list with pictures. Biography and interesting facts from personal life. Celebrity fans will be attracted by latest photoshoot or rare Matej Hadek photos: childhood and now. High quality pictures can be used as HD wallpapers. Matej Hadek has worked as actor and has been in 15 films, animated movies and TV series in his filmography. Rate the celebrity and leave a review!

Matej Hadek - BIOGRAPHY

Matěj Hádek patří mezi nejvýraznější talenty mladší herecké generace. Jeho první velkou filmovou příležitostí byla role Tédy ve filmu Ivana Vojnára Cesta pustým lesem (1997). Vytvořil řadu zajímavých charakterů v televizních filmech (Malovaný děti, Pátek čtrnáctého, Z rodinného alba). On sám si nejvíce cení role Pajdy ve filmu Jiřího Svobody Udělení milosti se zamítá.A také jeho nezaměněná role mladého "hooligana" ve filmu Non Plus Ultras. Matěje si lidé často pletou s jeho mladším bratrem Kryštofem, který hrál například v Tmavomodrém světě. Matěj Hádek je ale herec o něco starší, i když ze stejné generace. Má za sebou zkušenosti ostříleného herce. Posuďte sami: vystudoval Státní konzervatoř v Praze, hrál v Divadle na Vinohradech, Kašparu, Divadle F. X. Šaldy v Liberci i ve Východočeském divadle Pardubice. například k jeho filmům patří ještě: pohádka Elixír a Halíbela, Vetřelci v Coloradu, Mazaný Filip, I ve smrti sami, seriálu Dobrá čtvrť, Náves. K jeho větším rolím ve filmech patří role Knappa ve filmu Maharal - Tajemství talismanu. Ve filmu Tobruk si zahrál vojína Zrzka. Pokud budete chtít Matěje vidět v divadle, jeho nejnovější inscenací jsou Cizinci ve vlaku ve Švandově divadle. Též hraje například v Maškarádě, Její Pastorkyni, Brýlích Eltona Johna a v mnoha jiných. Matěje si lidé často pletou s jeho mladším bratrem Kryštofem, který hrál například v Tmavomodrém světě. Matěj Hádek je ale herec o něco starší, i když ze stejné generace. Má za sebou zkušenosti ostříleného herce. Posuďte sami: vystudoval Státní konzervatoř v Praze, hrál v Divadle na Vinohradech, Kašparu, Divadle F. X. Šaldy v Liberci i ve Východočeském divadle Pardubice. například k jeho filmům patří ještě: pohádka Elixír a Halíbela, Vetřelci v Coloradu, Mazaný Filip, I ve smrti sami, seriálu Dobrá čtvrť, Náves. K jeho větším rolím ve filmech patří role Knappa ve filmu Maharal - Tajemství talismanu. Ve filmu Tobruk si zahrál vojína Zrzka.  Pokud budete chtít Matěje vidět v divadle, jeho nejnovější inscenací jsou Cizinci ve vlaku ve Švandově divadle. Též hraje například v Maškarádě, Její Pastorkyni, Brýlích Eltona Johna a v mnoha jiných. Nadaboval také postavu Kuby v prvním 3D animovaném filmu Kozí příběh - pověsti Staré Prahy a brzy ho uvidíte v novém dobrodružném seriálu Ať žijí rytíři kde hraje jednoho loupežníka. Nadaboval také postavu Kuby v prvním 3D animovaném filmu Kozí příběh - pověsti Staré Prahy a brzy ho uvidíte v novém dobrodružném seriálu Ať žijí rytíři kde hraje jednoho loupežníka.

Matej Hadek - FILMOGRAPHY:

Genre:
all
  • All
  • drama
  • comedy
  • fantasy
  • family
  • cartoon
  • adventure

All Matej Hadek films: from early to the latest. Recent Matej Hadek HD pictures and biography.

15 movies, animated films and TV series, famous actor – and all this is Matej Hadek. Bio and details of life are always a subject of interest by celebrity fans. Even if you do not take one of them, then, at least, pay attention to the interesting facts: about children, family, relationships and childhood.
In Matej Hadek filmography you will find all top and recent movies, TV series and cartoons: from the very first film to the upcoming ones. Filters by name, release date, genres and IMDB rating will help you to quickly find all Matej Hadek roles: from the very young movie to the last one. It easy to notice that the filmography is mainly dominated by films in the genre Drama,Comedy,Family. Czech Republic where is Matej Hadek from also affected his work. Among best films Operace Silver A, Patek ctrnacteho, Zahada hlavolamu and here you can find out what is the next Matej Hadek movie.
Also on this page is gathered huge photo gallery with lots of the best Matej Hadek images in high quality which you can easily use as beautiful wallpapers for desktop of mobile Android, iPhone or PC. We add not only professional photoshoots but also private Matej Hadek family photos with his parents, kids and wife. If you want to see how Matej Hadek looked like as a kid or as a teenager or want to find Matej Hadek naked pictures, you can be sure that you will get them in our gallery. By the way the latest images may help you to know how he looks in real life, if he is dating or even where is Matej Hadek now. As soon as new Matej Hadek images appear in high quality we add them immediately into our collection.

Scroll up