Natasa Gollova movies and biography.

Natasa Gollova

-
[ Votes: ]
27

Age 27 February 1912

Birthday 27 February 1912 1912-02-27

Place of Birth Brno, Czechoslovakia

Career:
Actor
Genres:
Drama Comedy Romance
Your rating:
Share:
All Natasa Gollova movies list with pictures. Biography and interesting facts from personal life. Celebrity fans will be attracted by latest photoshoot or rare Natasa Gollova photos: childhood and now. High quality pictures can be used as HD wallpapers. Natasa Gollova has worked as actor and has been in 27 films, animated movies and TV series in her filmography. Rate the celebrity and leave a review!

Natasa Gollova - BIOGRAPHY

Pro mnohé nejzářivější herečka našeho předválečného filmu se narodila 27. února 1912 v Brně jako Nataša Hodáčová. Její tatínek byl národohospodář František Hodáč. Umělecké jméno si dala podle příjmení svého dědečka - historika Jaroslava Golla. Po gymnáziu studovala Filosofickou fakultu UK v Praze. Měla velký talent na cizí jazyky a byla členkou taneční skupiny. Už jako mladinkou ji lákalo divadlo. Začala herectví studovat soukromě, ale ještě než se na divadelních prknech prosadila, dostala první nabídku od filmu - Kantor ideál (1932), avšak jednalo se zatím o méně než epizodní roličku. Následovalo pár dalších nevýznamných rolí, ale v roce 1939 přišel zlom. Miroslav Cikán ji obsadil do filmu Příklady táhnou, kde se naplno projevil její komediální talent. Tohoto daru však ještě více využil režisér Martin Frič, který dal Nataše Gollové u filmu vůbec největší příležitosti. Crazy komedií Eva tropí hlouposti vytvořil z Nataši Gollové jednu z nejoblíbenějších českých hereček a idol mladých dívek. Ještě před ztřeštěnou Evou si zahrála usedlou Mařenku v Kristiánovi. S Martinem Fričem pak spolupracovala na filmech Hotel modrá hvězda (1941) a Roztomilý člověk (1941), ve všech čtyřech jí byl partnerem Oldřich Nový. Bohužel to vypadá, že na vážné role neměla štěstí. Za zmínku snad stojí alespoň postava Helenky v Pohádce máje (1940) od Otakara Vávry, kde Ríšu hrál Svatopluk Beneš. Avšak filmy jako Bezdětná (1935), Okouzlená (1942), Bláhový sen (1943) padly v zapomnění, stejně jako ty z doby po válce. Ještě dvakrát se ale ukázala v úspěšných komediích: ve Fričově Císařově pekaři (1951), role umělé (neumělé) bytosti Sirael jí padla jako ulitá. A Drahé tety a já (1974), kde už jako stará nemocná paní skvěle ztvárnila čipernou Fany. Nataša Gollová zemřela 29. října 1988 v Praze a pohřbena je na Vyšehradském hřbitově. Byla to nejen výborná herečka, ale také krásná žena, inteligentní člověk, zkrátka velká osobnost a to nejen filmu.

Natasa Gollova - FILMOGRAPHY:

Genre:
all
  • All
  • drama
  • comedy
  • crime
  • romance
  • horrors
  • fantastic
  • musical
SORT BY:
name release year IMDB rating
Empty

All Natasa Gollova films: from early to the latest. Recent Natasa Gollova HD pictures and biography.

27 movies, animated films and TV series, famous actor – and all this is Natasa Gollova. Bio and details of life are always a subject of interest by celebrity fans. Even if you do not take one of them, then, at least, pay attention to the interesting facts: about children, family, relationships and childhood.
In Natasa Gollova filmography you will find all top and recent movies, TV series and cartoons: from the very first film to the upcoming ones. Filters by name, release date, genres and IMDB rating will help you to quickly find all Natasa Gollova roles: from the very young movie to the last one. It easy to notice that the filmography is mainly dominated by films in the genre Drama,Comedy,Romance. Hungary where is Natasa Gollova from also affected her work. Among best films Kristian, Priklady tahnou, Snatky z rozumu and here you can find out what is the next Natasa Gollova movie.
Also on this page is gathered huge photo gallery with lots of the best Natasa Gollova images in high quality which you can easily use as beautiful wallpapers for desktop of mobile Android, iPhone or PC. We add not only professional photoshoots but also private Natasa Gollova family photos with her parents, kids and husband. If you want to see how Natasa Gollova looked like as a kid or as a teenager or want to find Natasa Gollova naked pictures, you can be sure that you will get them in our gallery. By the way the latest images may help you to know how she looks in real life, if she is dating or even where is Natasa Gollova now. As soon as new Natasa Gollova images appear in high quality we add them immediately into our collection.

Scroll up